Szomorú vasárnap csütörtökön éneklő költővel, zongorakísérettel a legendás Kispipában. Depresszióra hajlamos egyéneknek nem ajánlott!
Kész csoda, ha napjainkban sikerül még értékeket megőrizni, megmenteni. Vagy újra népszerűvé tenni valamit, akár a régi Budapestből. Ilyen az 1950-ben nyílt Kispipa is, ami a 80-as évek közepéig ismert, felkapott étterem volt.
Itt zongorázott a szomorú sorsú Seress Rezső - a mai ifjúság biztos nem ismeri - aki egy pár hangsorra épülő, melankolikus dallal lett világhírű. Ő volt Jávor László „Szomorú vasárnap” c. dal írójának a megzenésítője. Azonban ez sem a várt népszerűséget hozta meg számára. A melódia hatására páran öngyilkosok lettek. A hírt az európai média felkapta, eltúlozta. Ez is közrejátszhatott abban, hogy a dal a mai napig az "öngyilkosok himnusza" a köztudatban. A slágert (angolul Gloomy Sunday) azóta több mint 100 nyelven adták elő.
kép forrása: szineszkonyvtar.hu
Akkor most jöjjön a jó hír! Október 25-én - több sikertelen újjáélesztési kísérlet után - Erzsébetváros szívében újra kinyit a Kispipa, a Szomorú vasárnap szerzőjének egykori törzshelye. Csütörtökön 20 órakor rendhagyó és egyszeri produkcióval nyílik meg a legendás étterem az Akácfa utca 38-ban. Seress Rezső szellemét és dalait elsőként Szakcsi Lakatos Bélával, a zongora koronázatlan királyával éleszti újra Müller Péter Sziámi, az éneklő költő.
A tervek szerint sorozattá váló Seress-est nyitó alkalmán Müller Péter Sziámi költő, énekes, dalszövegíró és a hazai jazz élet ékköve, Szakcsi Lakatos Béla, azaz a Pianissimo! duó adja majd elő Seress Rezső ismert szerzeményeit. (A PIANISSIMO! DUÓ 6 éve alakult, Szakcsi és Sziámi számos sikeres közös fellépést tudhat maga mögött itthon és külföldön egyaránt.)
kép forrása: tamasdorka.hu / sajtókommunikáció
Az est kapcsán Müller Péter Sziámi elmondta: "Seresst mindig a dalszerző zseni etalonjának tartottam. Írt egy dalt, ami 135 lemezen jelent meg. Ezzel megszületett az énekelt világsláger kategóriája. Akkora boom soha nem volt, mint a Gloomy Sunday. Amikor azt mondom, hogy Seress Rezső szeretnék lenni, akkor a világháborút és a teljes globalizációs történetet megemésztve mondom, hogy keresem a helyet, ahol tudom, az a dolgom a világban, hogy egy-két hetente szülessen egy új dal, és azt meg lehessen mutatni az embereknek. Remélem, hogy a most újra nyílt Kispipában lehetőségem lesz csütörtökönként megmutatni valamit magamból és Seress művészetéből egyaránt. Mostantól az új dalok is itt születnek majd."
Seress Rezső, a rendkívüli tehetségű dalszerző, akiről Otto Klemperer azt mondta: "Nem muzsikus – csak zseni –, aki nem tudott zongorázni, nem volt hangja, nem ismerte a kottát, és akinek dalait mégis egy ország, sőt egyik dalát az egész világ énekelte – rendkívüli egyéniség volt. Élete elejétől végig tele volt szerencsétlenséggel, szegénységgel és bánattal, miközben egyik dala olyan karriert futott be, mely mai napig szinte megfoghatatlan."
A Kispipa az 1950-es években nyílt meg. 1958 és 1968 között itt zongorázott a tragikus sorsú Seress Rezső, akinek legismertebb szerzeményét, a „magyar öngyilkos dalként” elhíresült Szomorú vasárnapot többek között Billy Holiday, Serge Gainsbourg, Elvis Costello, Björk és a Portishead is feldolgozta. Az éttermet 1979-ben Aubel Ervin neves vendéglátós vette át, akihez 1980-ban csatlakozott Rosenstein Tibor mesterszakács. Erőfeszítéseik révén a Kispipa hamarosan nemzetközi hírűvé vált és a legenda szerint a walesi herceg, Arturo Toscanini, Spencer Tracy, John Steinbeck, Arthur Rubinstein, Benjamino Gigli, Otto Klemperer és Ray Charles is megfordult az étteremben. Az ezredforduló környékére megfakult e hírnév és a hely bezárt.
Azonban most, OKTÓBER 25-ÉN, csütörtökön 20 órakor újra megnyílik a Kispipa. A hangulat garantált.
Gyertek el, élvezzük együtt Seress Rezső dalait ezen a különleges eseményen.
Ha kérdésed van, a szervező:
Tamás Dorka
– 30 474 55 92 –
tamas.dorka@chello.hu
Élményvadász
Ha tetszett a bejegyzés, ajánld az index szerkesztőinek. :) Köszönöm.
Követhetsz a Facebook-on is, ahol élményvadászoknak jobbnál-jobb eseményeket ajánlok.