Számos, mára elfeledett használati tárggyal és mesterséggel ismerkedhetsz meg autentikus környezetben, a szombathelyi Savaria Múzeum szervezésében.
Pitykétől a bicskáig - a hagyományos fémművesség emlékeiből ad ízelítőt a Vasi Skanzen új időszaki kiállítása. A látogatók számos, mára elfeledett használati tárggyal és mesterséggel ismerkedhetnek meg, és olyan érdekességekkel is találkozhatnak, mint az aranymosás vasi története.
Óntányér, bicska, ezüst pityke és apácamunka. Ezek a jellegzetes fémtárgyak mindennaposak voltak a 19-20. századi falu életében. A hagyományos fémművesség emlékei most a Vasi Skanzen időszaki kiállításában tekinthetők meg, lakásberendezési tárgyak, tűzi eszközök, edények, mezőgazdasági szerszámok és más eszközök kíséretében.
A falusi közösségek életében évszázadokon át a fa használata volt a meghatározó, a fémek csak a 19. században terjedtek el, s lassan mindenütt elkezdett működni egy kovácsműhely. A falu kovácsa rendszerint kapott egy házat a településen, ennek fejében köteles volt bizonyos munkákat elvégezni.
Nemcsak kovácsból volt többféle, a fémek - a vas, réz, a bronz és különféle ötvözetek - megmunkálására számtalan mesterség alakult ki: a tárlaton megismerheted a bádogosok, lakatosok, vándorköszörűsök, késesek, rézművesek, drótosok tevékenységét. A kiállítás olyan tárgyi és nyelvi kultúrát jelenít meg, amely mára szinte teljesen feledésbe merült - a régi mesterségek és eszközök eltűnésével a mögöttük lévő ismeret és szókincs is a múlté lett.
A kiállítás emléket állít az egykori szentgotthárdi kaszagyárnak és bemutatja a nagymúltú, ma is működő körmendi Belencsák késes műhelyt. De olyan érdekességeket is megtudhatnak az érdeklődők, hogy hogyan drótozták meg régen az összetört cserépedényeket, vagy, hogy hol mostak aranyat Vas megyében.
Hogy a helyszínen pitykét, bicskát lehet-e látni, azt mindenki tapasztalja meg maga.
A kiállítás 2020. november 7-ig látogatható a Vasi Skanzenben.
- Élményvadász -
képek forrása: Vasi Skanzen